Opis wycieczki
MAŁOPOLSKA WSCHODNIA JAKIEJ NIE ZNACIE…
W JEDEN DZIEŃ
ZALIPIE – CZCHÓW – CIĘŻKOWICE – TUCHÓW
Termin: 15 lutego 2025
Cena: 350 PLN
Wyjazd z Zamościa o godz. 06.00 z parkingu na ul. Peowiaków (z tyłu Urzędu Wojewódzkiego) .
Przejazd do Zalipia. Malowana wieś – tak o Zalipiu piszą przewodniki. Ozdabiane domów i zagród kolorowymi, kwiatowymi wzorami sięga tradycją XIX wieku i popularne było także w innych miejscowościach rejonu Powiśla Dąbrowskiego. Mieszkanki wsi dekorowały wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi u powały oraz malowanymi na ścianach kwiatami. Malowidła wykonywano także na zewnętrznych ścianach budynków, studniach i płotach, a nawet psich budach.
Zamek w Czchowie, popularnie nazywany Basztą to malowniczy zakątek zlokalizowany tuż obok Rynku. Zamek wzniesiono w XIV wieku na szlaku handlowym z Węgier. Dziś, po częściowej rekonstrukcji zamku, można wejść na szczyt wiekowej wieży, gdzie znajduje się punkt widokowy z panoramą na Dolinę Dunajca i stare miasto Czchów.
Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach to grupa fantazyjnie ukształtowanych form skalnych, tworzących przysłowiowe „miasto zamienione w kamień”. Sama „Czarownica” pilnuje drogi i zerka na wszystkich przejeżdżających.
Tuchów. Słynący łaskami obraz Matki Bożej, umieszczony w ołtarzu głównym tuchowskiego Sanktuarium, co roku przyciąga tysiące wiernych, wypraszających u Maryi łaski dla siebie i swoich najbliższych. Pierwotnie, od około XI wieku na wzgórzu tuchowskim stał drewniany kościół, którym opiekowali się tynieccy Benedyktyni. Tradycja głosi, że konsekracji kościoła dokonał św. Stanisław, a w XV wieku mszę prymicyjną odprawił św. Jan Kanty. Pod koniec XVI wieku, umieszczono w kościele obraz Matki Bożej, który szybko zasłynął łaskami i zaczął przyciągać pątników. Mały, drewniany kościółek stał się niewystarczający, dlatego Benedyktyni zdecydowali o wybudowaniu nowej, większej świątyni. Budowę ukończono w 1682 roku. Dziś Sanktuarium Maryjnym opiekują się Redemptoryści, którzy postawili nowe zabudowania klasztorne wraz z seminarium duchownym.
W trakcie zwiedzania dwudaniowy obiad w lokalnej restauracji. Powrót do Zamościa ok godz. 22.
Cena zawiera:
- transport,
- obiad,
- usługi przewodnika,
- bilety wstępu,
- ubezpieczenie NNW 1250 euro, podatek VAT.
Zapisy przy wpłacie zaliczki 100 zł
II rata – 250 zł do 15 lutego 2025 płatność w gotówce w biurze, u pilota w autokarze lub przelewem na konto 86 1240 2816 1111 0010 9616 1400 – właściciel konta Wojciech Steć.